2024-01-26 (aktualizacja: 2024-01-26)
Przed podpisaniem umowy na zakup domu, należy pamiętać o szczegółowym audycie prawnym. Chcąc uniknąć potencjalnych kłopotów, nie można wyłącznie ograniczać się do sczytania umowy. W poniższym tekście znajdziesz informacje ułatwiające prawidłową inspekcję aspektów prawnych. Zapraszamy zatem do lektury!
Kupno domu to zazwyczaj decyzja wpływająca na życie nabywcy na długie lata. W celu uniknięcia zbędnych problemów trzeba przeprowadzić dokładną inspekcję poszczególnych zmiennych. Poza odpowiadającą nam ceną i wyglądem nieruchomości powinno się sprawdzić, czy wszystko jest w porządku w obszarze prawnym. Kluczowe będzie ustalenie tego, że budynek nie posiada żadnych wad prawnych, a transakcja jest bezpieczna i legalna. Do ustalenia faktycznej sytuacji prawnej danego domu, musimy zapoznać się z najważniejszymi dokumentami. Każdy z dokumentów jest sporządzony specyficznym prawniczym żargonem, a tym samym może być trudny do zrozumienia dla osoby niemającej styczności z tego typu dokumentacją. W związku z tym, dobrą praktyką jest skonsultowanie się z prawnikiem.
Wielu nabywców nieświadomych ryzyka wiążącego się z sytuacją prawną nieruchomości, zapoznaje się jedynie z umową sprzedaży. Chcąc, jednak dokonać bezpiecznej transakcji, powinno się zweryfikować następujące dokumenty:
Przy analizie księgi wieczystej trzeba zwrócić uwagę na adres, opis budynku, właściciela, przynależności i ewentualne roszczenia bądź ograniczenia praw rzeczowych. Ważną informacją jest też występująca hipoteka. Z kolei przy audycie prawnym umowy, kluczowa jest jej kompletność, a także szczegółowy opis domu wraz z ceną i sposobem płatności. Dodatkowo nie może zabraknąć zaświadczenia właściciela o braku jakichkolwiek obciążeń prawnych, spoczywających na nieruchomości.
Gdy właściciel twierdzi, że nie posiada, któregoś z dokumentów wymienionych powyżej, mówiąc kolokwialnie, powinna ,,zapalić się nam czerwona lampka”. Kupno domu to poważna transakcja, która poza ceną, niesie wiele konsekwencji prawnych. Dlatego też nie możemy sobie pozwolić na brak czujności i zaniechanie w postaci braku szczegółowej weryfikacji domu. Oczywiście brak jakiegoś dokumentu nie zawsze będzie znaczył, że sprzedawca ma nieczyste zamiary. Niemniej warto jeszcze raz przeanalizować decyzje o zakupie takiej nieruchomości i rozważyć istniejące ryzyko. Zalecamy również konsultacje ze specjalistę w obszarze prawnym, jak i technicznym. Dobrze jest zwiększyć pewność co do bezpieczeństwa naszych interesów. I tak jeśli chcesz przeprowadzić audyt techniczny, możesz skontaktować się z naszą firmą, specjalizującą się w wyszukiwaniu ewentualnych wad i usterek.