← Powrót

2024-01-26 (aktualizacja: 2024-01-26)

Kupno domu od osoby prywatnej - na co zwrócić uwagę

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego należy zachować szczególną ostrożność. W tekście opisujemy elementy wymagające weryfikacji, a także formalności dotyczące nabycia domu z drugiej ręki. Zapraszamy do lektury!


Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, powinno się przyłożyć szczególną uwagę do weryfikacji danego domu. Sprawdzenie inwestycji musi objąć zarówno aspekty prawne, jak i techniczne. W ramach audytu prawnego punktem wyjścia jest zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości, a także draftem umowy, który dostarczy strona sprzedająca. Z kolei przegląd techniczny ma za zadanie wykrycie wszelkich usterek. Chcąc mieć pewność odnośnie wykrycia wad ukrytych, optymalną opcją jest wynajęcie doświadczonego fachowca, który posiada niezbędne narzędzia. W tym celu możesz skontaktować się z naszą firmą, która świadczy profesjonalne usługi audytu technicznego.

Podpisanie aktu notarialnego a kupno domu z rynku wtórnego

Zawierając umowę nabycia nieruchomości, zaleca się zawarcie jej w formie aktu notarialnego. Forma ta stanowi dodatkowe zabezpieczenie w procesie zakupu domu. Notariusz, jako urzędnik państwowy, stanowi swojego rodzaju gwarant poprawności i kompletności przedstawionej dokumentacji. Tu należy mieć świadomość, że wizyta w kancelarii, wiąże się niestety z kosztami – przy kwocie domu większej niż 60 tys. zł, lecz mniejszej od 1 miliona, będzie to 1010 złotych, powiększone o 0,4% nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Będąc przy wydatkach, chcemy jeszcze przypomnieć, że każdy zakup nieruchomości od osoby prywatnej, to także konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wspomniany podatek wynosi 2% wartości rynkowej domu i wymagany jest do opłacenia w kancelarii notarialnej, podczas zawierania aktu notarialnego.

Formalności po zakupie domu od osoby prywatnej

Podpisanie aktu notarialnego i zapłacenie za dom, nie kończy procesu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego. Kupujący nie może zapomnieć o zgłoszeniu w urzędzie miasta, lub gminy, właściwym do nowego miejsca zamieszkania, zmiany właściciela nieruchomości. Wspomniana czynność jest niezbędna ze względu na konieczność zmiany płatnika podatku od danego domu. Kolejnym miejscem, gdzie trzeba zgłosić zmianę właściciela, jest też spółdzielnia mieszkaniowa. Ponadto należy jeszcze pamiętać o renegocjowaniu, albo cesji umowy z zakładem energetycznym. 

Oceń artykuł:

Dom od osoby prywatnej - na co uważać?
Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

Autor tekstu: Szymon Lechoński